Kerpe

Gezilecek Yerler

Kerpe, Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı, batı Karadeniz kıyısında küçük bir yerleşim alanıdır. Kerpe’ye denize kadar ulaşan alabildiğine sık çam ormanları arasından geçerek ulaşabilirsiniz.Antik ismi Kalpe olan ve İÖ beşinci yüzyıla kadar giden eski ve önemli bir yerdir.Karadeniz sahilinde doğal korunaklı bir liman olan Kerpe koyu yedinci yüzyılda Miletli veya Megaralı kolonistlerce Karadeniz deniz ticaret yollarının kullanılması ve korunması amacıyla bir üs-pazar yeri (emporion) ve liman kenti olarak kuruldu.

Kerpe Bitinya Krallığı’nın ardından Roma, Bizans ve Cenevizliler döneminde gemilerin uğrak yeri haline gelmiştir. Osmanlı döneminde ise İstanbul’un odun ve odun kömürü ihtiyacını karşılamıştır.

Yarım ay şeklinde bir koyu olan Kerpe’nin en önemli özelliklerden bir tanesi de 150 metreye kadar olan sığ denizi. Karadeniz sahilinde olmasına rağmen, rüzgâr almayan bir koyda olduğu için, Karadeniz’in meşhur dalgalarından pek etkilenmiyor.

Nasıl Gidilir: Kandıra’ya 10 km Şehir merkezine ise 52 km mesafede bulunmaktadır. Şehir merkezinden Kandıra’ya kalkan özel halk otobüsleri ile gitmek mümkümdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir